Víkendový dům Velké Karlovice

  • 2014 / ve výstavbě
  • autor: Pavel Míček

Stavební místo spočívá na severním úpatí hřebene Javorníků, při okraji obce Velké Karlovice, v místní části Podťaté. V podstatě se jedná o volnou nezastavěnou horskou krajinu.
Těžiště návrhu spočívá v práci s přítomností původní drsné horské atmosféry. Jednoduchá hmota domu je na pozemku usazena hřebenem střechy podél vrstevnic a zároveň rovnoběžně s příjezdovou cestou. Objem domu je definován dvěma o sebe zapřenými šikmými rovinami, které výsledně tvoří sedlovou střechu. Uvnitř je otevřený hlavní obytný prostor domu. Tato lehká, převýšená dřevěná konstrukce spočívá na nízké, betonové platformě jenž je z poloviny zapuštěna pod zemský povrch. Zde jsou ukryty ložnice a zázemí domu. Okolní svažitá louka kolem domu protéká jakoby bez povšimnutí. Beton zešedne, takřka zčerná, modřínové dřevo stárnutím získá šedostříbrnou patinu, přístupová pěšina z pískovcových kamenů se bude ztrácet v luční trávě.
Území spadá pod ochranu CHKO Beskydy (2. zóna). Návrh byl tedy ovlivněn pravidly, která správa CHKO na svém území uplatňuje.